Namas į kurį pataikė lėktuvas

Šimtmečių senumo pastatai, kurių sienos girdėjusios iš kartos į kartą gyvenusių žmonių turėtas paslaptis ir išgyventus nutikimus, dar ir šiandien mena mįsles apie skirtingų laikmečių įvykius. Vilniuje, pačiame sostinės centre, lietuvių filosofo, teologo ir poeto Adomo Dambrausko-Jakšto garbei pavadintoje gatvėje esantis išskirtinis statinys, pažymėtas 9-uoju numeriu, saugo ypatingą istoriją. Keturių aukštų neogotikos stiliaus mūrinis pastatas buvo suprojektuotas žymaus rusų architekto Michailo Prozorovo. XIX a. pabaigoje iškilusiame name architektui ir jo šeimai priklausė 14 kambarių, o kitos patalpos buvo išnuomotos parduotuvėms, geležinkelininkų klubui ir privatiems asmenims. Pastate buvo įrengta puošni salė, kurioje vyko menininkų, politikų, mokslininkų ir kitų inteligentų susitikimai. 1905 metais būtent čia buvo suvaidintas spektaklis „Amerika pirtyje”, o  po kelių dešimtmečių režisierius Juozas Kanopka su savo studentais įkūrė „Skrajojamąjį Vaidilos“ teatrą.

Kurį laiką tarpukariu ir karo metais pastate veikė pradinė mokykla bei Vytauto Didžiojo gimnazija. Tačiau šį kultūros ir verslo lopšį miesto širdyje sukrėtė tragiškas įvykis – aviakatastrofa. Anot istoriko Karolio Kučiausko, 1936 m. birželio 8 d. iš Kirtimų oro uosto (tuomet vadintame Porubanek) prancūzų gamybos lėktuvu „Potez XV“ pakilo lenkų lakūnas Włodzimierzas Paprzyckis ir vilnietis kadetas Czesławas Kiernowiczius. Pastarajam buvo pavesta pilotuoti orlaivį.  Be penkiolikos minučių keturios popiet Vilniaus gyventojai, buvę netoli dabartinės A. Jakšto gatvės, išgirdo siaubingą garsą – sugedus varikliui, lėktuvas smigo žemyn ir rėžėsi į 9-ojo namo stogą. Orlaivis subyrėjo į šipulius, pramušė stogą ir kelis pastato aukštus – propeleris atsirado tuo metu buvusios pradinės mokyklos mokytojų kambaryje. Virš gatvės kabojo tik sparno dalis ir du lėktuvo ratai. Gatvės viduryje voliojosi didelis fiuzeliažo fragmentas. Vietoje apklaustų liudininkų teigimu, pilotai skraidė už I-osios Brigados kareivinių (šiandien Šiaurės miestelio), tuomet pasuko link miesto. Tačiau čia lėktuvo variklis staiga pradėjo strigti ir užgeso.

Panašu, kad pilotas mėgino orlaivį nutupdyti Lukiškių aikštėje. Deja, bet abu lakūnai tragiškai žuvo. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, statinys smarkiai nukentėjo, tačiau vėliau buvo atstatytas. Lietuvai iškovojus nepriklausomybę, A. Jakšto 9-ajame name vėl ėmė burtis inteligentai, o menininkai rado vietą savo kūrybai – čia pasirodymus rengė Vytautas Kernagis, režisierius Adolfas Večerskis ir kiti.

Dabar Vilniaus centre, tarp Gedimino prospekto ir Neries upės esančiame neogotikiniame name veikia įvairūs verslo ir kultūros centrai. Bene žymiausi – prieš kelis metus duris atvėręs išskirtinio stiliaus baras „Variokas“ ir virš jo kultūros centru tapęs „Vaidilos teatras“,  kuriame nuolat rengiami įspūdingi klasikinės muzikos vakarai. Čia pat savo veiklą plėtoja ir kelios dešimtys privačias paslaugas teikiančių menininkų, amatininkų, kūrėjų. Ne vienerius metus legendomis apipintame pastate verslaujantis, „steampunk“ stiliaus barą įkūręs vilnietis Vainius Indreliūnas nesistebi, kad čia tvyro ypatinga atmosfera. Naktimis šeimininkauja dvasios, keli žmonės pasakoję, kad šioje vietoje matė sušmėžavusį moters siluetą.

Informacijos šaltiniai:

  1. Išskirtinis senamiesčio namas slepia kraupią istoriją.
  2. Išskirtinis Vilniaus senamiesčio namas mena kraupią istoriją.
  3. Nežinoma Vilniaus istorija: minios plūdo pažiūrėti lėktuvo katastrofos.

Leave a Reply