Skulptūra „Saulės džiaugsmas“(„Žirmūnų baranka“)

Lietuvos skulptorius Kazimieras Kisielis (1926 – 2014) dailę ir skulptūrą studijavo Kauno Taikomosios ir dekoratyvinės dailės institute pas Juozą Kėdainį ir Juozą Mikėną. „Saulės džiaugsmą“ kartu su architektu Arūnu Eduardu Peslaičiu sukūrė 1970 m. Jo kūriniams naudojamas nerūdijantis plienas, granitas, marmuras, medis, geležis, žalvaris, varis, terakota. Kūriniai stambių, apibendrintų formų, monumentalūs. Garsų sovietmečiu restoraną puošusi skulptūra „Saulės džiaugsmas“ kažkada sudarė bendrą kompoziciją su bronzine vaiko figūrėle, kuri vėliau sugrįžo į skulptoriaus namus. Anot dailėtyrininkės Kristinos Stončienės: „„Naujuosius“ Žirmūnus papuošusi dekoratyvinė skulptūra su šalia trykštančiu fontanu puikavosi visuose sovietiniuose Vilniaus fotografijos albumuose. Juk tokios „puošmenos“ buvo kuriamos kiekviename mikrorajone – šalia prekybos centro, vaistinės, pašto, bibliotekos. Jos simbolizavo tvarką ir „tarybinio piliečio“ estetinių poreikių patenkinimą. Ir, žinoma, nevalingai įsiėdė ne tik į kolektyvinę, bet ir į asmeninę atmintį…“

Nuotrauka iš albumo "Vilnius". Vilnius / red. k-ja: Algirdas Grubevičius (dailininkas), Danielius Mickevičius (sud.), Algimantas Reimeris, Algirdas Vileikis. - Vilnius : Mintis, 1980. - 155 p.

Informaciją parengė:

Valdas Selenis

Informaciniai šaltiniai:

 1. Kazimieras Kisielis // Visuotinė lietuvių enciklopedija. –Vilnius, 2006. -T. X, p. 175.
 2. Stančienė, Kristina. Žirmūnų istorija skulptūrose.

4 thoughts on “Skulptūra „Saulės džiaugsmas“(„Žirmūnų baranka“)

 1. Agne says:

  Laba diena, viename iš albumų radome “Žirmūnų barankos” nuotrauką su vaiko skulptūra, tik fontano nelabai matosi. Nuotrauką įkėlėme į albumą.

 2. Gintarė says:

  Manau, kad toks aprašo tekstas yra giliai subjektyvus. Nesuprantu, kodėl atsiranda tokie dalykai kaip – “puošmenos”, “įsiėdė į atmintį”. Vietoj to, kad tekstas spinduliuotų objektyvumą, jis, priešingai, pilnas kažkokios paniekos. Tai, jog negalite objektyviai kalbėti apie sovietinius simbolius ir meną, simbolizuoja ir pačių ribotumą, linkstate daryti su estetiniu požiūriu nesusijusias išvadas. Kaip laisvos Lietuvos pilietė tikiuosi ir laisvos minties.

  Taip pat turiu pasiūlymą – pakalbinkite vietinius. Būtų įdomu sužinoti, kaip patys žmonės vertina šiuos objektus, ką jiems jie reiškia, ką primena. Toks subjektyvumas būtų kur kas įdomesnis.

  Beje, kalbant apie Žirmūnus, pasigedau ir Gaidžio skulptūros, esančios prie “Šaltinėlio” parduotuvės, dabartinės “IKI”. Norėtųsi sužinoti šios skulptūros istoriją.

  Sekmės!

  • Agne says:

   Sveiki,

   ačiū už pastabas, būtinai į jas atsižvelgsime ir stengsimės tobulėti. Kai tik turėsime galimybę, Gaidžio skulptūrą taip pat įtrauksime į objektų sąrašą 🙂

Leave a Reply