Senasis planetariumas

Planetariumas – teatrinis pastatas, naudojamas švietimui ir pramogai astronomijos tematika.

Pagrindinis daugumos planetariumų atributas yra didelis kupolo formos projekcinis ekranas, kuriame atkartojamas astronominių ir danguje matomų kūnų judėjimas. Žvaigždinės scenos kuriamos naudojant daugybe įvairių technologijų (pvz., skaidrių projektoriai, lazeriai ir kitos). Neretai įvairios technikos kombinuojamos tarpusavyje sukuriant bendrą vaizdą. Pirmasis planetariumas buvo įkurtas 1924 m. Vokietijoje.

Pirmasis planetariumas Vilniuje buvo įkurtas 1962 m. J. Basanavičiaus gatvėje, netoli buvusio kino teatro „Lietuva“ (dabar MO muziejus). Planetariumas pastatytas pagal tipinį projektą, parengtą Maskvos valstybinio teatrų projektavimo instituto „Giproteatr“ specialistų – architekto V. Turčinovičiaus ir konstruktoriaus V. Rabinovičiaus. Sostinei jį pritaikė tas pats „Lietuvos“ kino teatro autorius J. Kasperavičius. Pagrindinė salė, skirta 146 žiūrovams, suprojektuota kaip apvali 12,3 m skersmens patalpa su ją dengiančiu 6 m aukščio kupolu. Jo kupolas taisyklingas, žvynuotas, būtų panašus į bažnyčios, tačiau ant jo nėra jokių religinių ženklų. Joje įrengtas mažasis C. Zeisso gamyklos projektorius. Prie žiūrovų salės iš Vingrių G. pusės prišlietos puslankio formos administracinės ir techninės patalpos, o iš J. Basanavičiaus g. – erdvus vestibiulis tarnavęs ir kaip parodų paviljonas. 1961 m. nors ir buvo baigti statybos darbai , tačiau prasidėjo apdailos darbai.

Dailininkas I. Ločeris per tris mėnesius ant sienos nutapė ekspresyvią freską „Į žvaigždes“. Greta panoraminės freskos vestibiulyje stovėjo iš Maskvos gautas Mėnulio gaublys. Planetariumas buvo atvertas 1962 m. rugpjūčio 10 d. Per 20 metų planetariumą aplankė ir jo lektorių paskaitų klausė apie 4 mln. žmonių. Užsidarius planetariumui pastate kurį laiką veikė kazino, bei restoranas „Qpolo“. 90-ųjų pradžioje (1989 m.) planetariumas persikėlė į naujas patalpas. Dabartinis planetariumas pastatytas 1989 m. pagal architekto Roberto Stasėno projektą yra miesto centre, Konstitucijos prospekte. Pastato akcentas – apvalus žvilgantis 12,5 metrų skersmens kupolas su 166 vietų Žvaigždžių sale ir PRF – 2 ZEISS projektoriumi, kupole projektuojančiu apie 6000 žvaigždžių.

 

Informacijos šaltiniai:

  1. Planetariumas.
  2. Pocevičius, Darius. Istoriniai Vilniaus reliktai 1944-1990. I dalis. – Vilnius, 2018. – P. 811-816.
  3. Vilniaus įdomybės: ko dar nežinojome apie sostinę.
  4. Vilniaus planetariumas.

Leave a Reply