Dievo Apvaizdos bažnyčia

Dievo Apvaizdos bažnyčia buvo pastatyta ir pašventinta 1913 m. spalio  22 d. Dievo Apvaizdos bažnyčios statytojas buvo kunigas Karolis Lubianec, o projektą parengė žymus  Vilniaus architektas Antanas Vivulskis. Bažnyčia neogotikinė, vienanavė. Stačiakampio plano, su bokšteliais, žemesne ir siauresne apside. Pradžioje Dievo Apvaizdos bažnyčia buvo ne bažnyčia, o parapijos koplyčia, skirta aptarnauti Gerosios Vilties gatvėje įsikūrusiems vaikų namams. 1918 m. duomenimis  našlaičių namuose gyveno apie 500 vaikų. Jose buvo du atskiri namai berniukams ir mergaitėms, įrengtos amatų dirbtuvės.

Po 1925 metų ji priklausė vienuoliams saleziečiams. Lietuvą ir Vilnių okupavus sovietams 1948 metais bažnyčia buvo uždaryta ir perduota valstybiniam dramos teatrui ir paversta dekoracijų sandėliu.

1913 m. Pohuliankoje (Naujamiestyje) arch. Antanas Vivulskis pradėjo statyti įspūdingų mąstų gelžbetoninę Švč. Jėzaus Širdies bažnyčią. Deja architektu greitai mirus iki pat 1960 bažnyčios navose styrojo nebaigtos betonuoti konstrukcijos. Idėja avarinį A. Vivulskio kūrinį pakeisti į Dievo Apvaizdos koplyčią kilo tuomečiam Vilniaus statybos tresto valdytojui Leonui Sidaravičiui. Kaip buvo skelbiama valdžia pritarė tresto valdytojo pasiūlymui pastatyti nebaigtos bažnyčios vietoje tresto rūmus ir katalikų bendruomenei įrengti bažnyčią suremontuotoje koplyčioje Gerosios Vilties gatvėje.

1961 m. tikintiesiems grąžinta Dievo Apvaizdos bažnyčia bei pradėtos laikyti pamaldos. Uždarius iki galo nebaigta statyti Švenčiausios Jėzaus Širdies bažnyčią dalis bažnyčios įrangos, taip pat stebuklinga Dievo Motinos Pasaulio Valdovės statula buvo pernešta į Dievo Apvaizdos bažnyčią. Komunistams uždarius Švenčiausios Jėzaus Širdies bažnyčią ir ją perstačius į Vilniaus statybininkų rūmus – Vilniaus Dievo Apvaizdos koplyčia tapo Švenčiausios Jėzaus Širdies parapijos parapine bažnyčia, bet išliko jos senasis pavadinimas. Štai kodėl turime  Vilniaus Švenčiausios Jėzaus Širdies parapija ir Dievo Apvaizdos bažnyčia.

Vilniaus Dievo Apvaizdos bažnyčia stovi Vilniuje, netoli Vilkpėdės. Mišios laikomos lietuvių ir lenkų kalbomis. Šiuo metu tai yra vienintelė Vilkpėdės seniūnijoje veikianti katalikų bažnyčia. Parapiją sudaro Vilniaus miesto – dalies Naujamiesčio, dalies Panerių ir Vilkpėdės seniūnijų katalikai.

 

Informacijos šaltiniai:

  1. Parapijos istorija.
  2. Pocevičius, Darius. Istoriniai Vilniaus reliktai 1944-1990. I dalis. – Vilnius, 2018. – P. 157
  3. Vilniaus Dievo Apvaizdos bažnyčia.
  4. Vilniaus Švč. Jėzaus Širdies parapija.

Leave a Reply