Horeljefas Simonui Daukantui

Simonas Daukantas – Lietuvos istorikas, rašytojas ir švietėjas, vienas iš pirmųjų tautinio atgimimo ideologų.

Vilniaus universiteto vienas iš kiemelių pavadintas pavadintas pirmojo Lietuvos istoriją lietuviškai rašiusio šio universiteto auklėtinio Simono Daukanto vardu. Jis taip pat įamžintas dailininko R. Gibavičiaus Filologijos fakulteto antrojo aukšto freskose. Kiemas apsuptas įvairiais amžiais statytų Filologijos fakulteto pastatų, pietvakarių kampe išlikęs vertingas renesanso stiliaus atiko fragmentas. Kiemo viduryje vešliai žaliuoja S. Daukanto atminimo ąžuolas, atgabentas iš S. Daukanto gimtinės ir pasodintas VU 400 metų sukakties proga. Ant šiaurinės sienos – S. Daukanto horeljefas.

Horeljefą žymiajam Lietuvos istorijos tėvui, tautinio judėjimo ideologui Simonui Daukantui sukūrė Romanas Kazlauskas. 8-ajame dešimtmetyje  buvo paskelbtas konkursas Daukanto atminimui įamžinti. Kazlausko eskizai buvo pripažinti geriausiais, tačiau komisijai vis neįtikdavo galutinis variantas. Galiausiai skulptorius neteko kantrybės ir 1979 m. be autoritetų pritarimo primontavo prie įėjimo į kiemelį gipsinį Daukanto horeljefo modelį, kuris toje vietoje palengva irdamas išbuvo tris dešimtmečius. Tik 2011 m. gipsinį modelį pakeitė bronzinė skulptūra.

Informacijos šaltiniai:

  1.  Marcišauskytė-Jurašienė, Jolanta. Vilniaus skulptūrų kelias. – Vilnius, 2016. –  P. 251.
  2. Simonas Daukantas.
  3. Vilniaus universiteto kiemeliai.

2 thoughts on “Horeljefas Simonui Daukantui

  1. Kolegos, kai ką turbūt perėmėt iš kito teksto, bet kartu persikėlė ir didoka faktografijos klaida. Vilniaus universitetas NEGALĖJO minėti savo 450 metų jubiliejaus 8-ajame dešimtmetyje, nes net ir 2019-aisiais jam sukako TIK 440 metų…

Leave a Reply