Samuelio Bako muziejus

Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus (VVGŽM) yra respublikinė biudžetinė įstaiga, kaupianti, sauganti, tirianti, restauruojanti ir eksponuojanti Lietuvos žydų istorinį, materialinį ir dvasinį paveldą, tradicinio ir šiuolaikinio žydų meno objektus, su Holokaustu susietus dokumentus ir daiktus. Samuelio Bako muziejus įsikūrė sostinės Naugarduko gatvėje ir veikia kaip Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus padalinys. Tai pirmasis muziejus pasaulyje, skirtas tik šio tapytojo kūrybai.

Samuelis Bakas, gimė 1933 m. rugpjūčio 12 d. Vilniuje. Nuo pat vaikystės domėjosi piešimu. Antrojo pasaulinio karo metais su visa šeima pateko į Vilniaus getą. Čia sulaukė ir pirmojo savo kūrybos pripažinimo – 1943 m. gete surengtoje profesionalių dailininkų parodoje greta jų darbų puikavosi 9-mečio Samuelio Bako piešiniai. Stebuklingai išgyvenęs nacių okupacijos laikotarpį, jis atsidūrė perkeltųjų asmenų stovykloje Vokietijoje, vėliau gyveno Izraelyje ir Vakarų Europoje. 1993 m. dailininkas įsikūrė Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Pasak Samuelio Bako, Vilnius užima ypatingą vietą jo gyvenime ir kūryboje. Lietuvoje viešėjusiam dailininkui 2017 m. lapkričio 15 d. suteiktas Vilniaus garbės piliečio vardas.

Jo muziejuje Vilniuje eksponuojama XIX a. Vilniaus žydų bendruomenės knyga, kurios puslapiuose Vilniaus gete piešti piešiniai. Dailininką atstovaujanti Bostono galerija „Pucker Gallery“ Lietuvos meno mylėtojams jo kūryba, apibūdinama alegorinio realizmo terminu, pažįstamu iš 2011–2012 m. Vilniaus Gaono žydų muziejuje surengtos parodos „Samuelis Bakas. Gyvenimo stotys“. Pats dailininkas, kalbėdamas apie kūrybos įkvėpimo šaltinius, sako įsivaizduojąs save kaip berniuką, stovintį prie didelės juodos jūros ir besistengiantį su mažu šaukšteliu į kibirėlį semti iš jos vandenį.

Muziejuje esančiose planšetėse instaliuotos esminių S. Bako kūrinių interpretacijos ir paties dailininko istorijos. Muziejaus direktorė p. Šadzevičienė lankytojus kviečia atkreipti dėmesį į dizaino autorės darbą ir paveikslų apšvietimą. Iš tamsos išnyrančių kūrinių efektas buvo pasiektas įmonės „La Forma“ pastangomis.

Informacijos šaltiniai:

  1. Laurinavičienė, Beatričė. Dvigubas Samuelio Bako žybsnis: muziejus ir garbės piliečio vardas.
  2. Samuelio Bako muziejus.
  3. Samuelio Bako muziejus.
  4. Samuelis Bakas.
  5. Žydai Lietuvoje.

Leave a Reply