Viešbutis „Draugystė“

Sovietinės užsienio turizmo organizacijos „Inturist“ užsakymu sovietų respublikų sostinėse pradėti statyti viešbučiai, sekant to meto vakarietišku pavyzdžiu – „Radisson SAS“ viešbučiu Kopenhagoje. Jam būdinga kompozicija – horizontali juosta (vestibiulis ir antrasis aukštas, skirtas aptarnavimui) ir vertikalus, gausiai įstiklintas bokštas (15–25 aukštų, skirtas kambariams) – itin paplito socialistiniuose miestuose. Vilniuje pirmieji tokie buvo „Draugystė“.

1973 metais Vilniuje, šiaurinėje Vingio parko dalyje pagal Miestų statybos projektavimo instituto projektą buvo pastatytas 14 aukštų viešbutis „Draugystė“.

Viešbučio pastatas buvo padalintas dvi funkcines zonas, iš kurių pirmieji du aukštai skirti svečių aptarnavimui, o likusieji apgyvendinimui. Aptarnavimo zoną sudarė erdvus vestibiulis (iš kurio buvo galima patekti į 150 vietų kino-konferencijų salę) su registratūra, rūbinė, liftų zona, kirpykla, buitinio aptarnavimo patalpos, 80 vietų valgykla-restoranas su vasaros terasa. Antrasis aukštas buvo skirtas priėmimams ir galėjo veikti savarankiškai nuo likusio viešbučio patalpų, nes turėjo atskirą įėjimą, rūbinę bei aptarnavimo patalpas. Daugiaaukštėje dalyje, keturiuose apatiniuose aukštuose buvo įrengti gyvenamieji dviejų ar trijų kambarių numeriai, o likusiuose vienviečiai arba dviviečiai kambariai. Verta paminėti, jog viešbučio interjerui buvo panaudotos tuo metu aukštos kokybės apdailos detalės – grindims balto marmuro mozaikos, pilonai apdailinti rausvu poliruotu lietuvišku dolomitu, sienoms – ąžuolo plokštės, o kabančioms luboms – akmigrano plytelės.

Dėl savo dislokacijos parko zonoje viešbutis buvo priskirtas parko viešbučių tipui, pasižyminčiam aukšta paslaugų kokybe, o vienu iš viešbučio privalumų tapo iš viršutinių aukštų atsiverianti miesto panorama. Architektūros požiūriu vėlyvuoju sovietmečiu pastatytas viešbutis „Draugystė“ tapo sovietinės modernios lakoniškos architektūros reprezentantu.

Informacijos šaltiniai:

  1. Drėmaitė, Marija. Nauja architektūros tipologija. 
  2. Tranavičiūtė, Brigita.  Viešbutis „Draugystė“ (dab. Crowne Plaza Vilnius) (Išlikęs).

Leave a Reply