Adresu Gedimino pr. 1, 649 posesijoje, XVII- XVIII a. stovėjo nemaži užvažiuojamieji namai su didele arklide ir vežimine. Tiesiant šv. Jurgio gatvę – dab. Gedimino prospektą – dalis posesijos statinių nugriauta, pati posesija sumažėjo. Seniausias posesijos pastatas – dab. pastatas Tilto g. 2a, gali būti datuojamas XVIII a. Neabejotina, kad užstatymo čia būta ir XVI-XVII a. 1877 m. posesiją įsigijo daktaras M. Burhardtas. 1883 m. baigiamas statyti 3 aukštų gyvenamas namas, kurio pirmame aukšte atidaryta užeiga. 1901 namo pirmajame aukšte įsikūrė R. Vojevodskio aludė. Vėliau, Caro laikais čia buvęs restoranas „Meška“ („Medvied“).
1920 m. rugsėjį įsteigta pirmoji lietuviška kavinė „Birutė“. Joje, kaip teigia tarpukario žurnalistas ir rašytojas Rapolas Mackonis, iš karto ėmė telktis inteligentija, literatai ir muzikai, kas vakarą gyvai grodavo muzikinis trio. Rugsėjo 24 d. numeryje (39) „Vilniaus Aidas“ buvo įdėtas skelbimas, jog įsikūrė pirmoji kavinė Vilniuje „Birutė“. Joje rinkdavosi gausi tuometinė lietuvių inteligentija. Čia buvo kviečiama apsilankyti ir paragauti „Birutės“ pyragaičių, užsisakyti tortų, babkų „Viskas daroma iš kuo geriausios medžiagos, kuo pigiausiom kainom“ Prašom atsilankyti …
1921 m. kavinės savininku tapo Sebastijonas Rudnickis, ji pervadinama cukraine „Pas Rudnickį“. Cukrainė virto svarbiausiu literatūros, spaudos ir meno bohemos aviliu. Čia, nepaisant prieštarų, bendravo lenkų, lietuvių, baltarusių, žydų, rusų literatai ir žurnalistai.
Kaip prisimena R. Mackonis, „Vieta pačiame miesto centre, graži, tiesiog išsvajota. Žiemą į kavinę eita tik iš gatvės pusės, vasarą galima buvo įeiti ir pro kampines duris (dabar užmūrytos). Įėjus iš gatvės pusės, nosimi atsimušdavai į bufetą, už kurio nuo ryto iki vakaro stovėjo apkūnokas, nekalbus savininkas Rudnickis. Niekas jo neįsivaizduodavo kitaip, tik su žnypliukėmis dešinėje rankoje. Po kairei turėjo lėkšteles, į kurias pono Karolio ar pono Emilio (padavėjai) reikalavimu rituališkai dėjo po vieną ar kelis pyragaičius. Būdinga tai, kad savininkas nieko neužsirašinėjo, neturėjo kasininkės žetonams išdavinėti“.
„Įėję pro kuklias ir jau gerokai aptrintas duris, sukame po dešinei. Valandėlę stabtelėję, dairomės laisvo staliuko ar bent laisvos kėdės. Ne visada nusišypsodavo laimė. Raidės „U“ formos kambarys ūžia kaip bičių avilys, o palubėje dūmų – lyg rusiškoje pirtyje garų. Aplinkui tik ir girdėti: „Ponas Emili, pusę juodos“, „Ponas Karoli, mažą juodą“. Tarp ankštai sustatytų staliukų abu pardavėjai nardyte nardo. Svečiai viską gauna laiku. Laukti ir nervintis netenka. <…> Garuoja karšta kvepianti kava, beveik nuo visų staliukų raitosi aukštyn cigarečių dūmai, šlama skaitomi laikraščiai ir žurnalai, viską užgožia į vieną ūžesį susiliejęs klegesys. Kaip iš gausybės rago pilasi anekdotai, sąmojai, karštos diskusijos dėl to ar kito tą dieną spaudoje pasirodžiusio įdomesnio straipsnio, dėl įvykusios premjeros, dėl naujos, retkarčiais pasirodančios, knygos“.
„Nei įkaušusio, nei girto ir norėdamas nepamatysi. <…> Pragyvenęs du tarpukario dešimtmečius, ne tik kavinėje, bet nei gatvėje, nei restorane dienos metu nesu matęs girto žmogaus. Keistoki buvo laikai“.
Šią vietą labai mėgo išsilavinę arba besilavinantys žmonės, tarp kurių buvo Česlovas Milošas. Prisiminimuose jis rašo, kad 1940 m. birželio mėnesį sėdėdamas „Pas Rudnickį“ matė čia, palei Katedrą, palei pilį žlegsinčius sovietinius tankus.
Kasdieną apie 12 val. Čia rinkdavosi tarpukario laikraščių žurnalistai, redaktoriai. Diena po dienos tam tikru metu sugriūdavo į kavinę praleisti valandą, kitą toje nuotaikoje ir aptarinėdavo naujausias naujienas, postringaudavo, nes anksčiau žurnalistams būdavo laisvas grafikas ir jie galėjo leisti laiką kaip tinkami ir rinkti informaciją. Čia tai pat rinkavosi įvairūs tarpukario lietuvos openentai, aktoriai, dailininkai ar šiaip kavinių mėgėjai. Labiausiai mėgiama žurnalistų vieta. „Spaudoje pešdavomės, o kavinėje prie puodelio kavos diskutuodavome ramiai, kaip bičiuliai . – rašo p. Mackonis savo knygelėje „Iš kavinės į kavinę“
1940 m. namas buvo nacionalizuotas. 1960 m. tuomet Stalino pr. 1, Vilniaus m. Vykdomojo komiteto komisija patvirtino „Literatų svetainės“ pavadinimą. Tradicija tęsėsi – kavinė toliau šurmuliavo kaip rašytojų, menininkų, intelektualų forumas, ypatinga laisvės sala.
Informacijos šaltiniai:
- Balsevičiūtė-Šlekienė, Virginija. Vilniaus kavinės istoriniuose šaltiniuose ir memuaruose., p. 166-167.
- Kultūros paveldo registras.
- Kvietkauskas, Mindaugas. Requiem „Literatų svetainei“.
- „Literatų svetainė“ – ilgą istoriją menanti miesto vieta (Vilnius)
- Restoranų istorija: tarpukariu vilnietes viliojo ir serbų restoranas.