Zalkindo prekybos centras

Apsuptas istoristinių fasadų pastatas išsiskyrė racionalumu ir lakoniškumu, moderno pirmtakas. Naujojo stiliaus dekoratyviniai elementai pastato vidų ir išorę papildė 1910 m. kai pastatas buvo pertvarkytas. Antrame aukšte palei Didžiąją gatvę buvo įrengta Azovo-Dono komercinio banko operacijų salė ir liftas, kuris buvo vienas pirmųjų Vilniuje. Pirklių Leibos ir Rebekos Zalkindų prekybos namai dydžiu ir prašmatnumu garsėjo visame Šiaurės vakarų krašte.

Stambaus penkiaaukščio pastato išorė buvo palyginti moderni, tačiau vidaus planą teko pritaikyti prie senųjų korpusų konfigūracijos. Juos aukštinant suformuotas uždaras vidaus kiemas šulinys, tuo tarpu iš Didžiosios gatvės pusės fasado plokštuma įgijo gaubtumo, pabrėžiančio kompozicijos ekspresiją.

Po Antrojo pasaulinio karo pastate įrengtas kino teatras „Maskva“, o septintojo dešimtmečio viduryje – Vilniaus modelių namai. Per tuomet vykdytus remontus buvo sunaikinti secesiniai interjerai, nukentėjo pastato išorė. Išliko tik viena laiptinė su kesonais dekoruotomis gelžbetoninėmis perdangomis ir ažūrine tvorele iš metalo.

 

Informaciją parengė:

Valdas Selenis

Informacijos šaltiniai:

  1. Pocevičius, Darius. 100 istorinių Vilniaus reliktų. – Vilnius, 2016.- P. 497.
  2. Vilnius 1900 – 2012. Naujosios architektūros gidas. – Vilnius, 2011.- P. 13.

Leave a Reply