Muzikinis klubas Bombiakas – Slėptuvė Antakalnyje

Paskutinis XX a. dešimtmetis Lietuvos pramogų pasaulyje buvo puiki erdvė eksperimentams. Užsienyje pasiblaškę lietuviai grįžo su naujomis idėjomis ir tokiomis sąlygomis šalyje kūrėsi pirmieji gyvos muzikos klubai. Kaip pavyzdžiui slėptuvė, kurioje po nepriklausomybės atkūrimo mėgo rinktis Vilniaus pankai ir kur veikė muzikinis klubas Bombiakas.

1996 m. Žalianamyje, Antakalnyje repetavo Vilniaus pankai, grupės „Erkė maiše“, SKAT, „Punktas“ (vėliau pasivadinusi – „Armatūra“). Į repeticijas paklausyti muzikos rinkdavosi grupių draugai ir punk subkultūrai neabejingas jaunimas. Tačiau patalpas teko apleisti ir taip atsiranda Smėlio g. 33 esanti 100 kv. m. Antakalnio bombų slėptuvė, įrengtos po stovėjimo aikštele, tarp Sapiegų ligoninės ir Trinitorių vienuolyno. Anot dokumentų, slėptuvė buvo įkurta pirmuoju statybų etapu, nuo 1956-tų. 1961-ais ji jau buvo stipriai suniokota, dėl to, vėliau pareikalavo intensyvios renovacijos. Slėptuvės struktūra – du įėjimai iš viršaus, po stovėjimo aikštele ir dvi ventiliacijos šachtos.

Viduje – trys didelės patalpos, nukirstais kampais ir keli pagalbiniai kambariai – ventiliacinės patalpos ir tualetai. Čia įkuriamas pirmasis Vilniaus pogrindinės muzikos klubas „Bombiakas“, suvienijęs ne tik pankų, bet ir metalistų, depešų, gotų subkultūras. Kaip pasakoja buvęs klubo savininkas Jonas Ščevinskas, „Bombiaką“ savomis rankomis įrengė ir juo rūpinosi patys pankai. Iš pradžių jis veikė nelegaliai, tad į renginius dažnai užsukdavo policijos pareigūnai. Po vieno tokio susidūrimo buvo suimti visi klubo lankytojai, tad apsispręsta kreiptis į savivaldybę, kad klubas būtų įteisintas. Šios iniciatyvos ėmėsi grupės SKAT vokalistas Mindaugas Savišenko. Surinkus apie 300 parašų buvo gautas leidimas patalpoms ir komunalinių paslaugų apmokėjimo finansavimas.

„Bombiakas“ savo laiku sukviesdavo ne tik Vilniaus, bet ir visos Lietuvos subkultūrų atstovus. Čia buvo įkurtas ir legendinis punk klubas „Zoo“, kurio įtakoje atsirado tokios grupės, kaip „Erkė maiše“, „Dustas nuodai“ ir „Toro Bravo“. Būtent Bombiake 1998 m. savo paskutinį koncertą sugrojo „Turboreanimacija“. Ant jo scenos lipo tokios grupės, kaip „Dr. Green“, „Skylė“, „Requiem“, „Tai Ką?“ ir kt. Garsesnių grupių koncertai visada reikšdavo anšlagą. Klubo įkūrėjai prisimena, kad naktis „Bombiake“ dažnam lankytojui trukdavo 72 val., mat užsukę penktadienio vakare, žmonės pradėdavo skirstytis tik sekmadienio naktį.

Klubo veikla neapsiribodavo vien koncertais. Sekmadieniais ten dažniausia vykdavo įvairaus pobūdžio turgeliai, veikė minimali sporto salė, buvo biliardo stalas, leistas naujienlaiškis „Bombiakas news“. Jonas Ščevinskas tvirtina, kad klube netoleruoti narkotikai, šiai taisyklei nusižengę lankytojai būdavo iškart išmetami, be to, vykdavo švietėjiški renginiai, skirti AIDS prevencijai. Pasibaigus savivaldybės finansavimui, „Bombiakui“ atėjo sunkūs laikai, didelė dalis auditorijos pradėjo rinktis kitose erdvėse, klubą užgulė piniginės problemos. Klubas veikė iki 2005-tųjų, kai prasiskolinusį klubą buvo nutarta už simbolinį vieno lito mokestį perduoti gotams, kurie po kurio laiko uždarė jį visam laikui.

Vienareikšmiškai, „Bombiakas“ yra legendinė undergroundo vieta, garsumu gal net lenkianti „Kablį“.

Informacijos šaltiniai:

  1. Ankstyvojo sovietmečio Vilniaus slėptuvės.
  2. Pirmieji lietuviški gyvos muzikos klubai (I): bohemiškas „Langas“ ir maištaujantis „Bombiakas“.

Leave a Reply