Pūčkorių patrankų liejykla

Pučkorių patrankų liejykla – Vilniaus patrankų liejykla, anksčiau vadinta Puškarnia – gamybinis LDK kariuomenės kompleksas buvusio Pučkorių dvaro teritorijoje, o tiksliau jos pamatai bei griuvėsiai yra Pavilnių regioniniame parke, ties Vilnios kilpa, visai netoli Pučkorių atodangos. Šiuo metu yra išlikusi iškasto vandens kanalo atkarpa ir akmeninių sienų likučiai.

Literatūroje nurodoma, kad XVI a. čia veikė didelė ir gerai įrengta ginklų gamykla, kurioje buvo liejamos patrankos. Pabūklų gamyba patrankų liejykloje užfiksuota 1551 m. Liejykloje savo patrankas remontavo ir jos įranga naudojosi švedų, rusų (Petro I-ojo), prancūzų (Napoleono) armijų daliniai.

XIX a. viduryje senoji patrankų liejykla virto vandens malūnu, kuris išsiskyrė savo dydžiu ir puikia apdaila, dar vėliau medienos masės bei popieriaus fabriku. Buvo iškastas kanalas, kirtęs didžiausią Vilnios kilpą, patvenkta Vilnios vaga. XIX a. pabaigoje nuo gaisro nukentėjęs, XX a. pradžioje fabrikas atsigavo, plėtėsi. Pirmojo pasaulinio karo metu visi jo įrenginiai buvo išgabenti į Vokietiją, o po antro pasaulinio karo fabrikas virto griuvėsiais.

Šiuo metu šalia stovintys pastatai, priklausę čia veikusiam fabrikui, yra visiškai neprižiūrimi. Į visas patalpas šiuo metu įėjimas yra atviras.

Teritorijoje galima rasti kelių korpusų vieno aukšto pastatą su palėpe. Pastate galima atpažinti kai kurias cechų, administracines, gyvenamąsias ir kitas patalpas. Antrajame aukšte kambariuose dar puikiai išsilaikiusios sienų dailylentės bei kita vidaus apdaila.

Teritoriją juosia sovietinė vielinė tvora ir užrakinti vartai, tačiau vientisos tvoros jau nebeliko, tad patekti galima patekti į vidų. Iš čia atsiveria vaizdas į Pučkorių atodangą – didžiausią skardį Lietuvoje. Taip pat šiek tiek girdisi Vilnios upė.

Informacijos šaltiniai:

  1. Baškytė, Rūta, Kavaliauskas, Paulius. Vilniaus regioniniai parkai: atgyja, vilioja, dabina. – Vilnius, 2002, p. 25-32.
  2. Pasižvalgymai po Vilnių: miesto mikrorajonai. – Vilnius, 2015, p. 103
  3. Pučkorių patrankų liejykla
  4. Pūčkorių piliakalnis
  5. Vilniaus miestas / Naujosios Vilnios seniūnija / Naujoji Vilnia  Pūčkoriai

One thought on “Pūčkorių patrankų liejykla

Leave a Reply