Jono Meko Skersvėjis

Jono Meko skersvėjis – takas, vedantis nuo Užupio gatvės link Vilniaus dailės akademijos. Šiuo pavadinimu įamžinti Jono Meko nuopelnai Lietuvai. Pavadinimas takui suteiktas 2010 m. balandžio pirmąją dieną. Taip pat yra įamžintas ir „Fluxus“ meno judėjimo pradininkas Jurgis Mačiūnas. 2007 m. tiltelis jungiantis Dailės akademiją su Sereikiškių parku pavadintas „Fluxus“ vardu.

Jonas Mekas (g. 1922) – žymus lietuvių kilmės avangardinio kino kūrėjas, gyvenantis ir dirbantis Niujorke. 1949 m. pabaigoje iš Vokietijos, kur pateko 1944 m., buvo nacių suimtas ir laikomas priverstinių darbų stovykloje, vėliau redagavo žurnalą „Žvilgsniai“, 1949 m. pabaigoje su broliu emigravo į JAV, apsistojo Bruklino rajone Niujorke. Praėjus dviem savaitėms po atvykimo pasiskolino pinigų, įsigijo 16 mm filmavimo kamerą ir pradėjo fiksuoti savo gyvenimo momentus.

Gyvendamas Niujorko centre susidomėjo kaimynystės kino teatruose rodomais avangardiniais filmais ir 1956 m. pradėjo kurti savo filmus. J. Mekas tapo viena iš Amerikos avangardinio filmo vedančių personų, ir dirbo įvairiuose su filmo kuravimu susijusiuose darbuose. . Mekas artimai bendravo ir dirbo su tokiais menininkais kaip Jurgis Mačiūnas, Andy Warhol, Nico, Allen Ginsberg, Yoko Ono, John Lennon ir Salvador Dalí.

Jonas Mekas, nors ir būdamas pasaulio žmogumi, palaiko prasmingus ryšius su Lietuva. Jis padėjo ir padeda Lietuvos menininkams siekti aukštumų kino srityje. Niujorke pas jį stažavosi jaunieji Lietuvos režisieriai.


Informaciją parengė:

Valdas Selenis

Informacijos šaltiniai:

  1. Jonas Mekas.
  2. Pasižvalgymai po Vilnių. Miesto mikrorajonai. – Vilnius, 2015, p. 197.
  3. Vilniuje atsiras „Jono Meko skersvėjis“. 

Leave a Reply