Salomėjos Neries vidurinė mokykla

Salomėjos Nėries vidurinės mokyklos pastatas pastatytas 1951 metais, o priestatas – 1961 – 1964 metais, projektavo Levas Kazarinskis. Mokyklos architektūroje unikaliai susiduria dviejų sovietinių laikotarpių – stalinizmo (socrealizmo) ir chruščiovinio modernizmo laikų mokyklų projektinės idėjos. Tai pirmoji, tipinė keturių aukštų, stačiakampio plano, koridorinės sistemos 960 vietų mokykla pastatyta pagal Leningrado projektavimo institute N. Ginzbergo parengtą tipinį projektą Nr. 272. Mokykla pastatyta Vilniaus senamiestyje, po karo nugriautų namų vietoje.

Mokyklos įkomponavimas sklypo gilumoje, atitraukus nuo gatvės, rodo, kad tai buvo pirmasis pastatas, statytas palei jau suprojektuotą plačią pradinę magistralę, turėjusią „perskrosti“ senamiestį Vokiečių ir Vilniaus gatvių trasomis. Būtent dėl to tipinis mokyklos fasadas buvo papuoštas gausesne ornamentika. Tuo tarpu 1964 m. pastatytas grakščių modernistinių formų, gausiai įstiklintas mokyklos priestatas su sporto ir aktų salėmis parodė kaip sėkmingai sovietiniai neoklasicistai sugebėjo persikvalifikuoti į modernistus. Priestatas liudija septintajame dešimtmetyje paplitusią modernių pastatų statybą senamiestyje, o jo alokacija ženklina naują požiūrį į senamiesčio apsaugą, kadangi buvo atsisakyta tolesnės magistralės statybos, kurią „užkirto“ lenktas mokyklos tūris.

Salomėjos Neries (1904-1945) vardu mokykla pavadinta 1946 metais, kai ji dar buvo kitame pastate. S. Neris buvo įvertinta dar nepriklausomos Lietuvos laikais už 1938 metų pirmojoje pusėje išleistą ketvirtąjį savo eilėraščių rinkinį „Diemedžiu žydėsiu“ už kurią jai įteikta Valstybinė literatūros premija. Sovietams okupavus Lietuvą, poetė įvykdė okupantų „užsakymą“:1940 m. rugpjūčio 3 d. SSRS AT sesijoje, įjungiant Lietuvą į SSRS sudėtį, ji perskaitė pagal Vladimiro Dekanozovo nurodymą parašytą „Poemą apie Staliną“.

Sovietmečiu S. Neries mokykla buvo viena prestižiškiausių Vilniaus vidurinių mokyklų su sustiprintu anglų kalbos mokymu. Ją įvairiu metu yra baigę nemažai žinomų mokslo, meno, politikos veikėjų, tokių kaip Prezidentė Dalia Grybauskaitė, aktoriai Ingeborga Dapkūnaitė, Dalius Mertinas, Saulius Siparis, Arūnas Storpirštis, jo sūnus Simonas, sūnėnas Ainis, režisierius Oskaras Koršunovas, operos solistė Ieva Prudnikovaitė, gamtos mokslų daktaras Libertas Klimka, Vilniaus universiteto rektorius Artūras Žukauskas ir daugelis kitų.

Sovietmečio archyvinės bylos liudija neramias ir gan neįprastas kitoms Vilniaus mokykloms istorijas. 1986 metais iš seifo buvo pavogtas mokyklos direktoriaus pavaduotojo Igno Gutausko partinis bilietas. „Niekadėjų“ milicija neišaiškino, todėl pats direktoriaus pavaduotojas gavo papeikimą už partinio bilieto saugumo neužtikrinimą. Mokyklos administracija buvo susirūpinusi „antitarybiniu pankizmo“ judėjimu, „pacifistais“, „aisidistais“, metalistais, „montanomis“ ir kitais nonkomformistais. Konstatuota, kad pagal klausomo „ansamblio“ muziką, galima nustatyti kokiai grupei priklauso moksleivis.

Mokyklos kolektyve susirūpinta ir augančia narkomanijos problema tarp moksleivių: berniukai uostydavo klijus, dichlofosą, vartodavo aguonų nuovirą, tarp mergaičių buvo paplitusi politoksikomanija (medikamentų vartojimas). Medikai mokytojams duodavo patarimų kaip atpažinti kvaišalus vartojantį moksleivį, kokių imtis prevencinių priemonių. Ši problema aktuali ir šiais laikais, antai 2016 metais, dėl įtarimo, kad moksleiviai galėjo vartoti marihuanos, į gimnaziją buvo iškviesti kinologai.

Šiuo metu buvo pateikta siūlymų keisti gimnazijos vardą į Kunigaikštienės Birutės, kurios vardu buvo pavadinta 1939 metais įkurta mergaičių gimnazija, tačiau konkrečių veiksmų dar nesiimta.

Informaciją parengė:

Valdas Selenis

Informacijos šaltiniai:

  1. Diskusijos dėl Salomėjos Nėries gimnazijos vardo: ar reikia jį keisti į Kunigaikštienės Birutės? 
  2. Drėmaitė, Marija, Petrulis, Vaidas, Tutlytė. Jūratė. Architektūra sovietinėje Lietuvoje. – Vilnius, 2012. – P. 270.
  3. Gečiūnaitė, Rita. Į Vilniaus Salomėjos Nėries gimnaziją iškviesti kinologai – rasta narkotikų. 
  4. Partinių susirinkimų ir biuro posėdžių protokolai. Vilniaus S. Neries mokykla. – 1986 metų sausio 14 – 1986 gruodžio 23 d. // Lietuvos ypatingasis archyvas. – F. 7749. Ap. 2. B. 26. L. 2-3, 86.

Leave a Reply