Skulptūra „Šv. Jurgis“

300-aisiais metais miręs kankinys šv. Jurgis bažnytinio meno kūriniuose vaizduojamas su šarvais, raitas ant balto žirgo ir ietimi smeigiantis slibiną. Šv. Jurgis svarbus ir Rytų, ir Vakarų Bažnyčioms, tačiau žinių apie jį nedaug, žinoma, kad gimė Artimuosiuose Rytuose, didikų šeimoje, tarnavo Romos imperatoriaus gvardijoje ir, skelbdamas krikščionybę, žuvo nukankintas Palestinoje, kai prasidėjo krikščionių persekiojimai. Ant jo kapo pastatyta bažnyčia maldininkų lankoma nuo IV amžiaus. Legenda apie šv. Jurgio kovą su drakonu atėjo dar iš XVI amžiaus. Europoje per kryžiaus karus – tas neaiškios kilmės drakonas tada simbolizavo stabmeldystę. Po visą Europą šventojo kultą išplatino savo globėju šv. Jurgį pasirinkę viduramžių Kryžiaus žygių kariai. Lietuvoje yra nemažai šv. Jurgio titulo bažnyčių. Vilniuje yra Šv. Jurgio bažnyčia (K. Sirvydo g. 4), o taip pat jam pastatytas paminklas. Pastatą, esantį Gedimino pr. 20, puošia didinga skulptūra, vaizduojanti šv. Jurgį, raitą ant žirgo, ilga ietimi perveriantis slibiną. Ši realistinio stiliaus skulptūra, esanti ant pastato stogo, nuo seno buvo tarsi sostinės Gedimino prospekto vizitinė kortelė.

Tokio pat siužeto skulptūra šioje vietoje buvo prieš daugiau nei šimtą metų. Pastatas, kurį puošė skulptūra, buvo žinomas kaip „St. George“ viešbutis. XIX a., kai Vilnius priklausė carinės Rusijos imperijai, Šv. Jurgio prospektu 1852– 1915 m. vadinosi centrinė, reprezentacinė Vilniaus miesto gatvė (dabar Gedimino prospektas).

Teritorijoje aplink Šv. Jurgio bažnyčią iki Totorių ir Vilniaus gatvių (Puškarnioje) veikė patrankų liejykla ir ginklų kalyklos. Šv. Jurgis buvo laikomas riterių ir karių globėju. Sovietiniais metais pastatas gavo „Vilniaus“ viešbučio pavadinimą. 1944 m. kilus gaisrui skulptūra smarkiai apdegė, todėl buvo nuimta.

2005 m. pastatą, kuriame įsikūrusi  prekybos galerija „Grand Duke Palace“, rekonstruojanti įmonė, Kultūros paveldo departamento reikalavimu, įsipareigojo skulptūrą atkurti. Skulptūrą atkūrė skulptorius iš Marijampolės Kęstutis Balčiūnas, laimėjęs Lietuvos dailininkų sąjungos skelbtą konkursą. Skulptūros aukštis yra 4,5 metrai, ilgis – 5 metrai, plotis – 2 metrai. 1 200 kilogramų sverianti skulptūra padaryta iš lengvų kompozicinių medžiagų: nerūdijančio plieno karkaso, padengto ta pačia medžiaga, iš kurios gaminami sklandytuvai (stiklo audinio). Naujoji skulptūra didesnė negu ankščiau pastatą puošusi betoninė šv. Jurgio skulptūra. Ši skulptūra yra praktiškai amžina – nebijo nei lietaus, nei gaisro.

Informacijos šaltiniai:

  1. Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė. Vilniaus skulptūrų kelias. – Vilnius: Modernaus meno centras, 2014, p. 127.
  2. Darius Pocevičius. 100 istorinių Vilniaus reliktų. – Vilnius: Kitos knygos, 2016, p. 388-393.
  3. Moksliniai tyrinėjimai. Skulptūra (I dalis). Šv. Jurgis
  4. Šv. Jurgis.
  5. Į Gedimino prospektą sugrįžo šv.Jurgio skulptūra.
  6. http://www.xxiamzius.lt/numeriai/2005/11/30/darb_01.html.
  7. Mackonis, Vilius. Į Gedimino prospektą sugrįžo šv. Jurgis: ant atnaujinto pastato užkelta per karą suniokotos skulptūros kopija. – Lietuvos rytas. – 2005, lapkr. 29, priedas „Sostinė“, p. 1, 2.

Leave a Reply