Rokantiškių piliavietė

Rokantiškių piliavietė dar vadinama pilies kalnu. Tai vienas seniausių Lietuvoje pilies kalnas ir yra kultūros paveldo objektas. Ant aukšto (35–40 m) stačiašlaičio kalno Rokantiškėse stovėjo pilis. Spėjama, kad Rokantiškių pilis – viena seniausių Lietuvoje. Iš metraščių, padavimų žinoma, kad ją XII a. pastatė kunigaikštis Alšis. XVI a. pirmoje pusėje pilis priklausė Goštautams, vėliau atiteko Žygimantui Augustui, o XVII a. pirmoje pusėje buvo Pacų nuosavybė. Kalno viršūnėje buvo rūmai, kurie perstatyti XVI a. antroje pusėje. XVII a. pradžioje S. Pacas puošnioje Rokantiškių pilies rezidencijoje priiminėjo Lietuvos ir Lenkijos valdovą Vladislovą Vazą.

Šio amžiaus viduryje pilis buvo sudeginta Maskvos kariuomenės žygio prieš Lietuvą metu. Užėmus Vilnių, piliavietė visai sunyko, apaugo mišku. Šiuo metu trapecijos pavidalo aikštėje randami pilies griuvėsių likučiai – buvusios pilies pamatai. Ištirta tik viršutinė kultūrinio sluoksnio dalis. Pagal aptiktas pastatų liekanas, XVI–XVIII a. plytas, čerpes, koklius, nustatyta, kad ant šio kalno stovėjo rūmai (45×20 m dydžio). Jų sienos buvo 2 m storio, o langų angos apmūrytos plytomis. Iš pietų pusės būta kiemo, apjuosto gynybine siena, prie kurios vakarinės dalies šliejosi kazematai, o pietvakariniame kampe – vartų gynybos bokštas.

2015 metų rudenį prie Rokantiškių piliavietės buvo pristatytas Strielčikų pėsčiųjų takas. Strielčiukai – pilį kadaise saugoję sargybiniai.

Šiuo metu visuomenei prieinamos ne tik archeologinės vertybės, bet ir sutvarkytas pats pilies kalnas – įrengti pėsčiųjų takai su laiptais ir atokvėpio aikštelėmis, apžvalgos ir automobilių stovėjimo aikštelės, informaciniai stendai bei rodyklės. Ant kalno išretinti medžiai ir taip atkurtos buvusios pilies erdvės, atvertas vaizdas iš piliavietės aikštelės į apylinkes bei kalvos šlaitus.

Informacijos šaltiniai:

  1. Pasižvalgymai po Vilnių: miesto mikrorajonai. – Vilnius, 2015, p. 108-109.
  2. Rokantiškių piliavietė.
  3. Viktorija Vitkauskaitė Rokantiškių piliavietė.
  4. Rokantiškių piliavietė-spindesys ir praradimai (1-dalis).
  5. Rokantiškių piliavietė-spindesys ir praradimai (2-dalis).

Leave a Reply