Paminklas Romain‘ui Gary „Berniukas su batu“

2007 m. birželį Mindaugo ir J. Basanvičiaus gatvių sankryžoje vietoje stovėjusio ten didelio akmeninio rutulio buvo įkurdintas naujas meninis akcentas – mažo berniuko su dideliu batu rankoje skulptūra vaizduojanti devynmetį vilnietį Romaną Kacevą, pasaulyje žinomą prancūzų rašytoją Romain‘o Gary  pseudonimu. R. Gary gimė 1914-ųjų gegužės 21 dieną Vilniuje. Vaiko motina buvo litvakų kilmės aktorė, o tėvas, taip pat Lietuvos žydas, – verslininkas. Būsimam rašytojui nesulaukus dešimties vyras paliko šeimą dėl kitos moters ir sūnų išaugino viena likusi motina. Rašytojo romaną „Europietiškas auklėjimas“ (1945) Jean-Paul Sartre laikė geriausia knyga apie pasipriešinimą. Romain‘as Gary iš viso parašė 30 knygų.

Už knygą „Dangaus šaknis“ vyras laimėjo prestižinę Goncourt’ų (Gonkūrų) premiją. Goncourt’ų apdovanojimas rašytojui teikiamas vienąkart, tačiau R.Gary yra vienintelis žmogus, gavęs šią premiją du kartus. Mat tapęs garsiu rašytoju, vyras nenorėjo pakliūti į savo paties stiliaus spąstus ir imti kartotis, tad ėmė rašyti Emile’io Ajaro (Emilio Ajaro), tariamo savo sūnėno, vardu. Nors atsirado tokių, kurie dar rašytojui esant gyvam aiškino, kad abu premijos laureatai yra vienas ir tas pats žmogus, didžioji dauguma, ir literatūros kritikai, patikėjo rašytojo melu. Galima tik įsivaizduoti, kaip kvatojo R.Gary skaitydamas savo ir savo tariamo sūnėno knygų palyginimus ir tvirtinimus, kad tai visiškai skirtingi stiliai, kurių negalėjo parašyti ta pati ranka. „Visi aplink puse lūpų kalba, koks vargšas R.Gary, kaip jis turbūt pavydi, kad jo sūnėnas taip greitai išgarsėjo“, – pasakojo kūrėjas dar prieš pripažindamas, jog E.Ajaras – jo pseudonimas.

Skulptūroje įkūnytas rašytojo autobiografinio romano „Aušros pažadas“ epizodas, kai norėdamas įrodyti meilę Valentinai iš to paties kiemo, mažasis Romanas pasiryžo suvalgyti net guminį batą (tą ir padarė). Rašytojas pasakojo, jog jam žaidžiant kieme motina kartais liepdavo prieiti prie lango ir pakelti į ją akis, kad ši galėtų jomis pasigrožėti. Todėl Vilniuje esančioje skulptūroje berniukas yra aukštai iškėlęs galvą . Skulptūrą sukūrė Romain‘o Gary klubo prezidento Romo Ramanausko paragintas skulptorius Romualdas Kvintas. Tai vienintelis paminklas Romain‘ui Gary ir itin retas paminklas bet kurio kultūros veikėjo vaikystės epizodui, taip pat jau tapęs tradicine pasimatymų skyrimų vieta Vilniuje.

Informaciją parengė:

Valdas Selenis

Informacijos šaltiniai:

  1. Berniukas su batu ir gėlėmis rankose
  2. Berniukas su kaliošu. 
  3. Zemlickas, Gediminas. Mažas berniukas su dideliu batu rankose. 

Leave a Reply