Plytelė „Obuoliukas“

Moniuškos skverelyje, prie fontano Gitenio Umbraso sukurta ypatinga plytelė „Obuoliukas“, simbolizuoja įsimylėjėlių pasimatymų vietą. Skulptorius grindinio plytelėje pavaizdavo obuolio ir širdies simbolius, primenančius Biblijoje įamžintą Adomo ir Ievos pasimatymą rojuje – meilės legendą bei žmonijos ir jos gyvenimo Žemėje pradžią.

Ši plytelė – tai tik viena iš autoriaus sumanymo dalių. Tokios plytelės turėjo atsirasti dešimtyje Vilniaus vietų, kuriose įvairiais istoriniais laikotarpiais (tarpukariu, sovietmečiu ir kt.) buvo populiaru skirti pasimatymus. G. Umbrasas savo darbais norėjo priminti meilės svarbą tiems, kurie galbūt per daug skuba gyventi, pamiršdami šį gražų jausmą.

Šios plytelės sukūrimą inicijavo bei reikiamas lėšas surinko į Aktyvųjį kultūros trikampį susibūrę Vilniaus mokytojų namai, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, šv. Kotrynos bažnyčia.

Menininkas G. Umbrasas taip pat sukūrė Vilniaus Katedros aikštėje esančią mozaika puoštą plytelę „Stebuklas“. Apie šią plytelę jau sklando legendos, tikima jos magiška, laimę lemiančia galia.

Informacijos šaltiniai:

  1. Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė. Vilniaus skulptūrų kelias. – Vilnius: Modernaus meno centras, 2014, p.  292.
  2. Stebuklingos Vilniaus vietos.
  3. Monika Lipšic Gitenis Umbrasas. „Plytelę padariau, bet stebuklai ne mano“.
  4. Populiariausias pasimatymų vietas Vilniuje paženklins originalios grindinio plytelės.

Leave a Reply