Žvėryno akmuo – senasis Vilniaus miesto riboženklis

Žvėryno akmuo – tai rusvo granito akmuo su heraldiniais ženklais Žvėryne, gulintis dešiniajame Neries krante už Liubarto tilto ties upės posūkiu į vakarus. Datuojamas XV a. antrąja puse–XVI a. pradžia.”>

Akmenyje pavaizduotą Gediminaičių heraldinį ženklą sudaro simetriškai iškalti gotikinio stiliaus stulpai su petukais viršuje iš kraštų, duobutės abipus stulpų ir apskritimas. Viduramžiais apskritimas neretai buvo naudojamas kaip herbo figūros rėmelis.”

Akmuo buvo aptiktas XX a. viduryje. Tuo metu viena iš nuomonių šis akmuo galėjęs žymėti didžiojo kunigaikščio žuvavimo Neryje ribą.”

Ligi šiol nėra vieningo šio akmens reikšmės vertinimo. Vyraujanti teorija teigia, jog akmuo buvo Lietuvos didžiojo kunigaikščio žemių Vilniaus apylinkėse riboženklis, tačiau yra teigiančių, jog akmuo taip pat galėjo būti pagonių šventvietė. Nuomonė, jog šis akmuo buvo riboženklis atrodo patikimesnė, nes riboženkliai, buvę vandenyje ar arti vandens, neretai buvo akmenų krūvos, didžiausiame akmenyje įrėžiant žymenis. “

Be to, akmenyje esančios duobutės, kurios kartais vertinamos kaip kultinės, yra XX a. pirmosios pusės reliktas. Po 1931 m. Neries potvynio buvo nuspręsta sutvirtinti Neries krantų 11 kilometrų ilgio ruožą bei pašalinti iš upės akmenis. Kad  akmenyje iškaltos skylės – nekultinės ir vėlyvos, liudija žmonių pasakojimai: 1936–1938m. iš Neries<…> buvo šalinami akmenys. Buvo slenksčių, akmenų, sunku išplaukti, net norėta tada pravalyti upę iki Kernavės, kad garlaiviai galėtų plaukti. Akmenys buvo ištempiami – juose iškalama skylė, ir jie prie baržų pritvirtintais lynais tempiami į krantą.

Svarbu paminėti, jog dabartinė akmens vieta nėra autentiška. 1999 m. akmuo buvo perkeltas už daugiau nei 20-ties metrų nuo buvusios vietos, siekiant jį išsaugoti.“


Informaciją parengė:

Monika Čekytė

Informaciniai šaltiniai:

  1. Gudavičius, Edvardas.Žymenys ir ženklai Lietuvoje XII-XX a.–Vilnius, 1980, p.92.
  2. Mikailionis, Vaclovas.Mitologinis Vilnius (VII). Žvėryno mįslės
  3. Stabrauskas, Aleksandras. Du istoriniai Vilniaus akmenys: jų lokalizacija ir paskirtis // Liaudies kultūra. – 2008, Nr. 5, p. 24.

One thought on “Žvėryno akmuo – senasis Vilniaus miesto riboženklis

  1. Audrius Petraitis says:

    Kiek prisimenu , knygoje “100 istorinių Vilniaus reliktų” teigiama , kad šie ženklai buvo iškalti viduramžiais yra labai abejotina.

Leave a Reply